Baleriny to model obuwia, który od wielu lat cieszy się olbrzymią popularnością. Zmieniające się trendy sprawiają, że fason interpretowany jest przez projektantów na tysiące sposobów: pojawiają się więc baleriny wykonane z satyny czy koronki, baletki w panterkę lub print zebry, z noskami w szpic, falbankami, wstążkami i innymi dodatkami. Wiadomo – moda biznesowa panterki nie zdzierży, ale po pracy… czemu nie? 😉

A jak wygląda historia kultowego modelu butów, który pokochały m.in. Brigitte Bardot i Audrey Hepburn?

 

 

BALETKI & PUENTY

Pierwowzorem balerin były baletki, które zaprojektowane zostały w XVIII wieku jako obuwie sceniczne dla tancerek. Baletki ściśle przylegały do stopy dzięki czemu, noszące je artystki sprawiały wrażenie jakby baśniowo unosiły się w powietrzu, nadając przedstawieniu  jeszcze bardziej  lirycznego charakteru. Wraz z popularyzacją baletu obuwie do tańca było udoskonalane – pojawiły się puenty. Te z kolei wykonane z płótna, juty i kartonu, miały czubek wypełniał drewnianym klockiem usztywniającym palce tancerek. Zazwyczaj wierzch buta pokrywała satyna, a podeszwa wykonana była ze skóry. By zapobiec zranieniom, tancerki nasuwały na palce miękką wkładkę. Z przodu puenty znajdował się krótki ściągacz oraz para wstążek, które zawiązywane były wokół kostki.

 

 

Początek XX WIEKU – BALERINY NA BROADWAY’u

Na początku XX wieku właściciel sklepu obuwniczego Capezio na Broadwayu, zaczął inspirować się puentami i stworzył na ich wzór podobne obuwie do chodzenia na co dzień. I tak powstały pierwsze baleriny.

 

 

LATA 40te – BALERINY NA WYBIEGACH

W latach 40tych pewna amerykańska projektantka zamówiła u producenta obuwia Capazio na swój pokaz mody baletki z podeszwami. Projekt podchwyciła inna firma, która dodała od siebie obszycie i bardziej głębokie wycięcie. Model wciąż ewoluował.

 

 

LATA 50te – BALERINY SYMBOLEM BUNTU

Buty inspirowane tańcem stają się wyjątkowo popularne w latach 50tych XX wieku. Do ich rozpowszechnienia przyczynia się bunt młodzieży negującej charakterystyczny dla Zachodu konsumpcyjny styl życia. Młode kobiety zaczynają wówczas nosić proste baleriny, które wyrażają ich sposób patrzenia na świat. Od tego czasu płaskie, proste w formie buty stają się symbolem wartości takich jak: swoboda, wolność i skromność.

 

 

BRIGITTE BARDOT

Brigitte Bardot, francuska aktorka, która w młodości tańczyła w balecie, również przyczyniła się do spopularyzowania modelu. W filmie „I Bóg stworzył kobietę” nosi fason butów zaprojektowany specjalnie dla niej przez markę Repetto. Swoją pasję do tańca aktorka przekuwa na modę – powstają buty wygodne, odpowiednie do wielu stylizacji dziennych, a zarazem nonszalanckie. BB prezentuje je w stylizacjach z  rozkloszowanymi sukienkami, cygaretkami czy szortami.

 

 

W latach 50tych i 60tych XX wielu kultowe baleriny jeszcze bardziej rozsławiła inna gwiazda kina.

 

 

AUDREY HEPBURN

W filmie „Zabawna buzia” udowodniła, że baleriny świetnie pasują również do eleganckiego kombinezonu czy płaszcza typu trencz. Zarówno Bardot jak i Hepburn uważane były, i nadal są, za ikony stylu, i to dzięki nim właśnie płaskie buty uzyskały mocny status na rynku modowym.

 

 

Jak wiemy – trendy powracają. Kolejna odsłona balerin ma miejsce w latach 80tych XX wieku. Do grupy miłośniczek fasonu obuwia zainspirowanego tańcem dołącza najczęściej fotografowana w tamtych latach kobieta na świecie.

 

 

KSIĘŻNA DIANA

Dzięki niej baleriny ponownie stają się jednym z najmodniejszych i najbardziej pożądanym spośród modeli obuwia. Tym razem stają się symbolem ponadczasowości, kobiecości i wygody.

 

 

RODZAJE BALERIN:

Na przestrzeni lat pojawiały się rozmaite rodzaje balerin, a do najbardziej rozpoznawalnych zaliczamy poniższe:

Repetto – pierwsze klasyczne baleriny powstały w 1947 roku. Na cześć Brigitte Bardot stworzono specjalny model Repetto BB – baleriny z kokardką z przodu.

Chanelki – stworzone przez Coco Chanel. Mają perłową pikowaną bazę i czarny nosek. Uważane są za klasyczny symbol elegancji.

Salvatore Ferragamo – model balerin Varina to symbol włoskiej elegancji. Mają kokardę zamkniętą w metalowym logo marki oraz charakterystyczny okrągły czubek.

Yves Saint Laurent – te baleriny, najbardziej spośród pozostałych modeli, kształtem przypominają prawdziwe puenty. Projektant stworzył je pod wpływem inspiracji rosyjskim baletem. Ich cechą charakterystyczną są płaskie czubki.

Lanvin – ten dom mody zaprojektował baleriny na gumce. Mimo iż model ten jest zdecydowanie mniej elegancki od fasonów klasycznych, to jednak staje się coraz bardziej popularny i kopiowany jest przez wiele marek.

 

 

Baleriny to buty, które powstały z miłości do tańca i zamiłowania do mody. Obecnie są wciąż jednym z najsilniejszych trendów powracających regularnie na wybiegi. O ile w modzie biznesowej nie bardzo można sobie pozwolić na ich szalone interpretacje, o tyle baleriny noszone prywatnie mogą zaskakiwać zarówno kolorystyką jak i formą. Poniżej prezentujemy nasze propozycje, dostępne pod linkiem

https://www.fashiondesign.com.pl/produkt/buty-damskie-model-amelia/ 

które wyśmienicie wpasują się w biurowo – biznesowe stylizacje.