Nie ma figur doskonałych, ale… odpowiednio dobrany fason potrafi wydobyć z sylwetki to, co najpiękniejsze. Zmagając się z naszymi niedoskonałościami, które pragniemy zatuszować, warto zwrócić uwagę na rękawy. Prezentując poniżej kilka charakterystycznych typów rękawów, podsuwamy jednocześnie podpowiedzi, które z fasonów będą odpowiednie dla danej sylwetki. Porady dotyczą nie tylko uniformów służbowych, lecz również odzieży codziennej, strojów na przyjęcia czy wakacyjnych stylizacji.

CIENKIE RAMIĄCZKA

To rozwiązanie, które sprawdza się na wieczorowych przyjęciach czy podczas wakacyjnych upałów. Pamiętajmy jednak, że powinny go unikać osoby puszyste, gdyż cienkie ramiączka podkreślają i optycznie poszerzają ramiona.

BUFKA PIONOWA

Ten fason wyszczupla linię ramion jednocześnie dodając sylwetce wzrostu – wskazany jest zatem dla Pań o niskim wzroście.

BUFKA POZIOMA

Takie rękawy przedłużają linię ramion, dlatego nie powinny zakładać bufiastych bluzek panie posiadające szerokie ramiona. To rozwiązanie nie sprawdza się również w przypadku pań o dużym biuście – bufki poziome sprawiają, że sylwetka staje się jeszcze bardziej zaokrąglona. Panie o małym biuście i wąskich ramionach będą prezentowały się w bufkach wyjątkowo atrakcyjnie.

RAGLAN

Ten typ rękawa optycznie zaokrągla kanciaste kształty, dlatego dobrze się w nim prezentują ramiona kwadratowe. Fason ten jednak jednocześnie optycznie poszerza, dlatego wskazany jest dla szczupłych pań.

MOTYLEK

Ten fason może przybierać różne formy: od prostej po szeroką z falbanami. Rękaw motylek, ze względu na to, że optycznie poszerza górę sylwetki, wskazany jest dla Pań posiadających zbyt małe ramiona w stosunku do bioder – dzięki niemu proporcje figury zostaną zbalansowane. Fason ten dobrze wygląda również na ramionach spadzistych.

WYCIĘTE RAMIONA

Ten rodzaj rękawów wyjątkowo skupia uwagę na ramionach, dlatego jest bardzo wymagający. Decydować na niego powinny się panie o pięknych proporcjonalnych ramionach i idealnie zadbanej skórze.

BALON

To bardzo szeroki rękaw układający się w kształt dużego balonu, zakończony zazwyczaj mankietem lub wszytą gumką. Idealnie tuszuje niedoskonałości ręki. W przypadku zbyt dużego biustu czy wystającego brzucha jest to model niewskazany, gdyż niepotrzebnie podkreśli mankamenty sylwetki.

NIETOPERZ

Ten fason przypominający skrzydła nietoperza, należy do rękawów bardzo obszernych, przez co mocno poszerzających klatkę piersiową. Model ten jest wysoce nieodpowiedni dla pań o dużym biuście. Fason nietoperza dobrze jednak maskuje brzuszek oraz zbędne kilogramy na ramionach, dlatego dla pań które pragną co nieco zatuszować, mając jednocześnie niezbyt duży biust, będzie idealnym rozwiązaniem.

DZWONEK

Wizualnie wyszczupli część ręki ponad łokciem. Niewskazany jest jednak dla pań o bardzo szerokich biodrach i wąskich ramionach, gdyż zwężając linię ramion fason ten jednocześnie poszerza optycznie miejsce, na wysokości którego rękaw jest najszerszy, czyli okolice bioder.

RĘKAWY VS DRESS CODE

Ewoluując na przestrzeni wieków moda kobieca wykreowała wyjątkowo szeroki wybór rękawów, dlatego naprawdę warto urozmaicać swoje stylizacje różnymi fasonami.

O ile zasady DRESS CODE są zazwyczaj ogólnie znane osobom pracującym w środowisku, gdzie strój służbowy powinien być formalny, o tyle polityka poszczególnych firm w stosunku do zagadnienia zasad ubioru biznesowego bywa subiektywna. W niektórych środowiskach pracownicy muszą mierzyć się z niezwykle formalnym podejściem do DRESS CODE, w innych firmach zasady ubioru są mniej restrykcyjne. Praktyczne zastosowanie w modzie biznesowej przedstawionych powyżej fasonów rękawów zależeć zatem będzie od stopnia formalności wykonywanego zawodu oraz zasad ubioru obowiązujących w danej firmie. Jeżeli w danym środowisku pracy DRESS CODE jest bardzo sztywny, panie nie będą mogły pozwolić sobie na wszystkie prezentowane powyżej modele rękawów, a powinny raczej pozostać w kręgu ponadczasowej klasyki. Jeśli natomiast zasady ubioru biznesowego są mnie restrykcyjne – tzw. CASUAL SMART – dozwolone będą wszelkie możliwe fasony, za wyjątkiem tych odsłaniających ramiona. Na najwięcej swobody pozwolą sobie zapewne osoby wykonujące artystyczny czy kreatywny zawód, które nierzadko swój ubiór traktują jako wyjątkowo ekspresyjną formę wyrażania siebie.

Prywatnie natomiast, cóż… najważniejsze powinno być właściwe dostosowanie fasonu do sylwetki, tak by piękne rękawy poprawiały nam humor, kiedy przechodząc obok witryny zobaczymy własne odbicie.