Jeśli ktoś decyduje się na noszenie kapeluszy, z pewnością jest osobą pewną siebie i świadomą modowo. Ci, którzy pragną zginąć w tłumie, nie będą sięgali po tak wyróżniający element stylizacji. Bo kapelusz trzeba umieć nosić… Jego wybór uzależniony jest od kształtu twarzy, wzrostu, pory roku, pogody, okazji, danej stylizacji i oczywiście naszego indywidualnego stylu. Dodatkowo, jak wszędzie, nawet przy doborze nakrycia głowy, istotne są proporcje.

 

STYL

Kapelusz stylem powinien nawiązywać do reszty ubioru – im bardziej ekstrawagancka stylizacja, tym bardziej wymyślne może być nakrycie głowy. Im bardziej strój jest klasyczny i stonowany, tym bardziej elegancki i klasyczny powinien być kapelusz.

 

MODELE

Model z falującym rondem, kobiecy i zmysłowy, reprezentujący styl dekadencki, doda każdej kobiecie nieco tajemniczości. Pamiętać jednak należy, że takie nakrycie głowy wymaga odpowiedniej stylizacji. Nie połączymy go ze sportową kurtką, oficerkami czy plecakiem. W tym przypadku wymagana jest odpowiednia oprawa – elegancka i stylowa.

Beret to najbardziej wszechstronne nakrycie głowy, gdyż jest praktyczne, niezwykle urocze, i jednocześnie świetnie modelujące proporcje twarzy. Noszony zawadiacko na bakier, wyszczupla policzki, noszony klasycznie skraca zbyt podłużną buzię. Dobrze dobrany beret potrafi ubarwić nawet zwykły płaszcz, dodając nieco nonszalancji całej stylizacji. Klasyczny beret dodatkowo można urozmaicić błyszczącą broszką czy ciekawymi haftowanymi aplikacjami, nadając  mu jeszcze bardziej indywidualnego stylu.

Fedora to klasyka. Model powstał na początku XX wielu. Cechy charakterystyczne to fałdka na główce oraz nieusztywnione rondo. Dzięki temu, mamy możliwość nadawania mu kształtu. Tylna część ronda zazwyczaj jest nieco zadarta do góry. Ten model pasuje do zestawów formalnych, klasycznych, eleganckich. Dodatkowo  świetnie komponuje się z długimi płaszczami.

Trilby nazywany jest nieformalną wersją FEDORY. Główna różnica tkwi w rondzie, które jest mniejsze i nieco inaczej uformowane – przednia część jest zakrzywiona w dół, a tylna zadarta do góry. Ponieważ model ten jest mnie formalny, pasuje do bardziej casual’owych stylizacji.

Panama to model, którego cechą charakterystyczną jest rodzaj materiału, z którego został wykonany. O jego wyjątkowości świadczy sposób w jaki jest splatany, a o jakości wyrobu świadczy ilość splotów materiału, które z kolei korespondują z ceną kapelusza. Jego kształt mocno nawiązuje do kształtu FEDORY. Panama jest  typowo letnim nakryciem głowy.

Kaszkiet wywodzi się z armii. Jako że styl militarny często przeżywa swój renesans, kaszkiety regularnie wracają na wybiegi. Jest to dosyć uniwersalne nakrycie głowy, gdyż w zależności od stylizacji można mu nadać ugrzecznionego lub bardziej zadziornego charakteru. Kaszkiet to dobre rozwiązanie dla Pań o niskim wzroście.

PROPORCJE – CO DLA KOGO

Duże kapelusze nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osoby o niskim wzroście – w tym przypadku najtrafniejszą propozycją są małe kapelusiki, o kształcie bardziej stożkowym, które optycznie wydłużą sylwetkę. Odpowiednim rozwiązaniem są również toczki lub meloniki (te ostatnie nie przy pełnej twarzy). Generalna zasada to: im mniejsza osoba, tym mniejszy kapelusz.

Panie o średnim i wysokim wzroście mogą sobie pozwolić praktycznie na wszelkie warianty wielkości kapeluszy, jednak wciąż z zachowaniem proporcji – osoba rosła o korpulentnych kształtach nie będzie wyglądała dobrze w małym kapelusiku.

 

Jeszcze kilka dekad temu kapelusze były standardowym elementem stroju. Z czasem zostały odrzucone i zamienione na bardziej wygodne lecz zdecydowanie mniej atrakcyjne czapki. Obecnie moda na kapelusze wraca… I bardzo dobrze, bo są niesamowicie kobiece.