Koszula z krótkim rękawem jest zakazana w modzie biznesowej. Pojawia się zatem pytanie, co nosić latem? Lniane koszule oraz garnitury są dobrym wyborem, jednak czy z krótkich rękawów trzeba na zawsze rezygnować? W przypadku nieoficjalnych stylizacji warto pomyśleć o koszulkach POLO – elemencie sportowego stroju, który od kilku już dekad na stałe zagościł w szafach gentlemanów.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Została zaprojektowana nie przez gracza POLO… lecz przez tenisistę. Jean René Lacoste (zwany Krokodylem), poprzez zastosowanie kilku bardzo praktycznych rozwiązań, stworzył model koszulki, który nie stracił na popularności od czasu jego pierwszej prezentacji na U.S. Open w 1926r. Obecnie zawodowi tenisiści coraz rzadziej występują w koszulkach POLO, a jeśli już się na nie decydują, to są to produkty wykonane z nowoczesnych, znacznie lżejszych tkanin syntetycznych.

PRAKTYCZNE ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE

Klasyczna polówka posiada dwa lub trzy guziki, pozwalające poluzować dekolt, dzięki czemu powietrze krąży po ciele, a skóra lepiej oddycha. Zastosowana tkanina ma specyficzną fakturę, nadającą koszulkom większą wytrzymałość, rozciągliwość i lepszą wymianę powietrza. Bawełniana dzianina typu pika posiada specjalny splot, który sprawia, że materiał od strony wewnętrznej jest miękki i przyjemny w dotyku, a od strony zewnętrznej wydaje się bardziej szorstki. Nikogo zatem nie dziwi, że ten model ma szerokie grono zwolenników. Najbardziej charakterystycznym elementem koszulki POLO jest jej miękki kołnierzyk, nawiązujący do klasycznych eleganckich koszul, lecz posiadający jednocześnie bardzo praktyczne zastosowanie – można go postawić, osłaniając kark przed słońcem. Kołnierzyk koszulki POLO, miękki w porównaniu z kołnierzykami klasycznych koszul, powinien być wykonany z na tyle sztywniejszej dzianiny, by gwarantowała ona prawidłowe układanie się kołnierza po rozpięciu górnego guzika. Jest to jeden z elementów, po których łatwo można rozpoznać jakość koszulki już zaraz po jej przymierzeniu. By nie wysuwała się zanadto ze spodni, tylna część została zaprojektowana tak, by była nieco dłuższa od przedniej.

ILOŚĆ GUZIKÓW

Model marki Lacoste, od którego wszystko się zaczęło, posiadał dwa guziki pod szyją, więc można przyjąć, że właśnie tak wygląda klasyczna wersja POLO. Trzy guziki wyglądają wciąż dobrze i również są powszechnie stosowane. Przy większej ilości guzików koszulka traci już swoje proporcje. Zastosowanie suwaka zamiast guzików nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.

KTO BYŁ PIERWSZY

Podczas gdy praktyczna i dosyć elegancka koszulka biła rekordy popularności, w 1972 roku Ralph Lauren stworzył linię odzieży pod nazwą Polo, z charakterystycznym logiem zawodnika polo na koniu. Od tego momentu koszulka o tym kroju kojarzona jest głównie ze wspomnianym logotypem. Tymczasem jej pierwowzór miał na piersi charakterystyczne logo krokodyla Lacoste. Co ciekawe, marka Lacoste produkowała początkowo jedynie koszuli POLO w kolorze białym. Obecnie jest to jedna z najcenniejszych marek na świecie posiadająca szeroki asortyment, jednak to koszulka POLO jest jej symbolem.

PREPPY CZYLI SPORTOWA ELEGANCJA

Rozpowszechnienie koszulek POLO w modzie codziennej przypisuje się amerykańskim studentom z Ivy League – stowarzyszenia ośmiu elitarnych uczelni amerykańskich (m.in. Yale, Harvard, Princeton). W latach 50-tych XX wieku stworzyli oni styl zwany PREPPY, który można by scharakteryzować jako minimalistyczną klasykę, łączącą sportowy luz z elegancją i wysoką jakością produktów. Od samego początku styl ten, zbliżony do klasycznej męskiej elegancji, inspiracje czerpał głównie z elitarnych dyscyplin sportowych takich jak golf, krykiet, strzelectwo, tenis, żeglarstwo, polo, czy rugby. W ten oto sposób powstał elegancki sportowy styl, bazujący na prostych fasonach i wysokiej jakości tkaninach.

WEWNĄTRZ CZY NA ZEWNĄTRZ

POLO pasuje zarówno do jeansów jak i spodni lnianych. Kołnierzyk, mimo że miękki, oraz guziki pod szyją, będą prezentowały się zdecydowanie lepiej niż zwykły T-shirt. Pamiętajmy, że podniesiony kołnierzyk to delikatna ekstrawagancja, której lepiej nie nadużywać.

Aby zachować wrażenie sportowej elegancji, należy pamiętać o wpuszczeniu koszulki w spodnie i dobraniu odpowiedniego paska, który będzie stanowił wykończenie całości stylizacji. Właściwie dobrane spodnie, na przykład model chinos, świetnie dopełnią wizerunek.

POLO noszone na zewnątrz to również nie jest błąd w stylizacjach bardziej casualowych, czyli na przykład do letnich szortów.

Do wewnątrz spodni powinno się włożyć POLO wtedy, gdy zakładamy je pod marynarkę. Należy wówczas pamiętać o tym, by koszulka wkładana do spodni nie była zbyt luźna, aby uniknąć tworzenia się fałdy nadmiaru materiału przy pasku. Koszulka polo noszona pod marynarkę powinna być jednokolorowa, bez nadruków, pasków czy kontrastowych kołnierzyków. Marynarka powinna być mniej formalna, czyli wykonana np. z lnu czy bawełny. Górny guzik koszulki może pozostać rozpięty.

Koszulka POLO nie należy do formalnego stroju – to pewne. Mimo kołnierzyka i kilku guzików nie nadaje się na poważne spotkania biznesowe, czy uroczystości. Jeśli zależy nam na elegancji, to w upalne dni lepiej pozostać przy lnianej koszuli i ewentualnie podwinąć jej rękawy. Jeżeli jednak okazja jest nieoficjalna, koszulka POLO sprawdzi się wręcz doskonale.