Piękno usidla serca, bierze w niewolę umysły, roznieca płomienie uczuć.

Nancy Etcoff 'PRZETRWAJĄ NAJPIEKNIEJSI'

Długie nogi są piękne – tak twierdzą zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wydawać by się mogło, że wysokie Panie na ten aspekt swojego wyglądu nie powinny narzekać, gdyż matka natura hojnie je obdarowała. Tymczasem, niekoniecznie tak być musi, bo wszędzie ważne są właściwe proporcje, o czym wiedział już Leonardo Da Vinci rysując człowieka witruwiańskiego, stającego się poniekąd znakiem firmowym tego artysty. Jeżeli natomiast spojrzymy ogólnie na proporcje damskiej i męskiej budowy ciała, kobiety będą miały znacznie dłuższe nogi od panów, przez co długie nogi uznawane są za jeden z atrybutów kobiecości. Więc jak ten atrybut podkreślić? Przypominamy zatem kilka prostych zabiegów, które na pewno każda z Pań już zdążyła poznać, lecz czasem o nich zapomina… oraz kilka powszechnie popełnianych błędów.

CO WYDŁUŻA NOGI?

1. Buty w kolorze cielistym

Cieliste (nude) buty dopasowując się barwą do skóry, utworzą jednolitą całość, wizualnie wydłużając nogi. Jeżeli dodatkowo będą to szpilki, uzyskamy podwójny efekt.

2. Idealne dopasowanie

Kolejnym sposobem na optyczne wysmuklenie nóg jest zestawienie rajstop/pończoch oraz butów w tym samym odcieniu. Nie musi to być kolor cielisty. Czarne buty w zestawieniu z czarnymi rajstopami również wydłużą nogi.

3. Total Look

Monochromatyczny zestaw odzieży tworzący jedną linię koloru, optycznie wydłuży całość sylwetki. Tak więc chcąc dodać sobie wzrostu i jednocześnie wydłużyć nogi, staraj się dobierać do siebie ubrania tworząc tzw. Total Look – prezentując się w jednym kolorze od stóp do głów.

4. Wysoki stan

Spodnie i spódnice z wysokim stanem to błogosławieństwo dla kobiecej sylwetki. Tego typu fason sprawia, że optycznie nasze nogi zaczynają się znacznie wyżej.

5. Pionowe pasy

Pionowe pasy to jeden z powszechnie znanych sposób na wydłużenie i wysmuklenie sylwetki. Spodnie w taki wzór doskonale wydłużą nogi. Wystarczą boczne lampasy, niekoniecznie musimy przebierać się za zebrę 😉

6. Długie nogawki

Nogawki sięgające prawie do ziemi sprawią, że twoje nogi optycznie zyskają kilka upragnionych dodatkowych centymetrów. Aby uzyskać efekt wydłużenia, do tego rodzaju spodni należy zakładać buty na wysokim obcasie. Nie sprawdzi się tu fason w typie cygaretek, w których nogawka jest bardzo mocno zwężana i kończy się w okolicy kostki. Najlepsze w tym przypadku będą spodnie z nogawką klasyczną (jedynie delikatnie zwężaną), nogawką prostą, lub delikatnie rozszerzaną.

7. Ostre noski

Ostre noski w butach to sprzymierzeniec długich nóg.

8. Buty za kolano

Kolejnym trikiem optycznie wydłużającym nogi są wysokie buty typu muszkieterki. Nie każda z nas jest ich fanką, gdyż jest to specyficzny fason, lecz czasem warto poeksperymentować.

9. Wysokie obcasy

To wie każda kobieta 🙂 Obcasy to kolejny element po kamizelce, zapożyczony od mężczyzn. Początkowo miały za zadanie lepiej utrzymywać w strzemionach buty podczas jazdy konnej. Następnie dumnie wkroczyły na salony, zyskując na wysokości dzięki m.in. niziutkiej Katarzynie Medycejskiej.

10. Krótka góra

Optycznie zmieniając proporcje ciała, możemy skrócić lub wydłużyć wybraną część sylwetki. Opisane powyżej spodnie czy spódnica z wysokim stanem wysmuklały dolną część ciała. Tymczasem optycznie skracając górę sylwetki uzyskamy ten sam efekt. W tym przypadku idealne będą krótkie marynarki, kamizelki czy kurtki, oraz bluzki w krótkim fasonie, ewentualnie wpuszczone w spodnie.

11. Mini

Ten fason spódnicy również wydłuża nogi, więc dla kobiet lubiących je pokazywać jest jak najbardziej wskazany. Jego minusem jest fakt, że zdecydowanie nie sprawdzi się w pracy.

12. Asymetria

Odpowiednio dobrane asymetryczne rozcięcia tworząc swego rodzaju optyczną iluzję mogą sprawić, że nogi będą „piąć” się wysoko w górę, sięgając aż do najkrótszego miejsca w rozcięciu. Wystarczy odpowiednio dobrać fason asymetrycznej sukienki czy spódnicy.

CO SKRACA NOGI?

1.Buty z paskiem

Pasek wokół kostki optycznie przecina nogę, skracając ją, więc na tego typu buty mogą sobie pozwolić jedynie kobiety o smukłych nogach.

2. Zaokrąglone noski

W przeciwieństwie do ostrych nosków, te zaokrąglone optycznie skracają nogi.

3. Buty za kostkę

Botki to fason, który odpowiedni jest jedynie dla kobiet o długich nogach. Niewysokie Panie o smukłych nogach (proporcjonalnych do sylwetki i szczupłych), jeżeli już na ten model się zdecydują, powinny koniecznie wybrać wersję na obcasie i nosić botki wyłącznie do spodni. W zestawie za spódnicą czy sukienką należy koniecznie pamiętać o proporcjach sylwetki, które zostaną poważnie zaburzone przez ten fason butów optycznie skracający nogę. Aby efekt skracania zatuszować, buty powinny być w tym samym kolorze co odcień rajstop, lub ewentualnie może zostać zastosowana zasada Total Look (ten sam kolor od stóp do głów). Pamiętać należy o tym, by buty nie były zbyt ciężkie – im bardziej klasyczny model w stonowanej kolorystyce – tym lepiej.

4. Spodnie 3/4

Ten fason spodni dozwolony jest dla Pań o bardzo długich nogach. Bezdyskusyjnie.

5. Spodnie 7/8

Spodnie kończące się tuż nad kostką zarezerwowane powinny być dla posiadaczek długich nóg, ewentualnie Pań średniego wzrostu o smukłych (szczupłych i zgrabnych) nogach.

6. Podwinięte nogawki

Podwijając nogawki skracamy ich długość, dodatkowo tworząc optyczne odcięcie na wysokości kostki, optycznie skracając nogi.

7. Obniżony stan

Spodnie biodrówki i spódnica z obniżonym stanem sprawiają, że nasze nogi optycznie zaczynają się znacznie niżej niż powinny. Odbieramy im w ten sposób kilka centymetrów, wydłużając jednocześnie tułów. W przypadku niektórych sylwetek zabieg ten jest bardzo pożądany, jeżeli jednak mamy nieproporcjonalnie krótkie nogi, powinien być zabroniony.

8. Spódnica za kolano

Taka długość jest bardzo kobieca i romantyczna – lubiły ją Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe. Audrey, jak na swoje czasy, uważana była za kobietę raczej wysoką (170 cm). Przy jej bardzo smukłej sylwetce mogła pozwolić sobie na noszenie spódnic czy sukienek o długości za kolano nawet w zestawie z płaskimi balerinkami. Proporcje nadal były zachowane. W przypadku nieco niższej i bardziej zaokrąglonej Marilyn (166 cm) długość ta nadal prezentowała się dobrze, dzięki butom na wysokim obcasie. Niższym Paniom nie rekomendujemy jednak tej długości.

 

Wysokie Panie niekoniecznie muszą mieć proporcjonalnie długie nogi i czasem nawet one korzystają z paru skutecznych trików. Długie nogi uznawane są za atrakcyjne, gdyż podświadomie postrzegane są przez nas, jako oznaka zdrowia i młodości – u dziewcząt w wieku dorastania najpierw zaczynają rosnąć nogi, stając się nieproporcjonalnie długimi w stosunku do tułowia. Potem dorosłe kobiety tęsknie patrzą na swoje zdjęcia z okresu dojrzewania, a przecież wcale nie musi tak być. Wystarczy znać swoją sylwetkę i świadomie dobierać ubrania.