Kelner to osoba reprezentująca restaurację. To jest fakt.
Ludzie lubią obserwować innych. To jest drugi fakt.

W związku z powyższym nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak bardzo istotny jest wizerunek człowieka będącego wizytówką lokalu gastronomicznego. I nie chodzi tu jedynie o fachowe umiejętności wzbudzające zaufanie konsumentów, czy urok osobisty obsługi, ale także o szyk, elegancję i detale, które nigdy nie pozostają niezauważone…
Dobrze skrojony uniform, czysta odprasowana koszula, wypastowane buty, zadbane dłonie i nienaganna fryzura – to wszystko ma znaczenie, gdyż dla klientów lokalu wyjście do restauracji to wydarzenie kulturalne, a nie jedynie konsumpcja. Obecnie scena kulinarna w Polsce bardzo intensywnie się rozwija, gdyż klienci ruszyli do lokali już nie tylko jeść, lecz również świętować i spędzać czas z bliskimi. Na rynku gastronomicznym pojawia się coraz więcej lokali, które prześcigają się w urozmaicaniu menu. I o ile nie mamy wątpliwości co do tego, że najważniejsze jest usatysfakcjonowanie podniebienia konsumentów, o tyle nie zawsze wiemy, jak ważna jest oprawa wyjścia do restauracji. A tę oprawę stanowi. między innymi, profesjonalny i elegancki kelner.

CO WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE STROJU DLA KELNERA?

1. RODZAJ LOKALU GASTRONOMICZNEGO (restauracja/winiarnia/kawiarnia/cukiernia/bar/zajazd itd.)

Rodzaj lokalu ma szczególne znaczenie, gdyż przesada w którąkolwiek ze stron nie jest wskazana również podczas wybierania uniformów dla pracowników. Kelner ubrany w garnitur nie będzie korespondował z wystrojem zajazdu, a w bardzo wytwornej restauracji nie spotkamy obsługi ubranej w krzykliwe kolory. W karczmie natomiast będziemy oczekiwali elementów folklorystycznych, które jak najbardziej są tam odpowiednie.

2. RENOMA ZAKŁADU I LICZBA GWIAZDEK

W bardzo eleganckich restauracjach obowiązuje klasyczna elegancja, a strój jest stonowany, tak by obsługa przyciągała uwagę swoim profesjonalizmem. Jeżeli jednak w pięciogwiazdkowym hotelu oprócz eleganckiej restauracji znajduje się również bar o sportowym charakterze, wówczas obsługa będzie ubrana bardziej stosownie do danego miejsca, czyli mniej oficjalnie.

3. WYSTRÓJ OBIEKTU

Ten czynnik ma również istotne znaczenie, gdyż chcąc zachować klimat danego obiektu warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Restauracja serwująca kuchnię francuską może pokusić się o przemycenie paryskiego stylu również podczas projektowania uniformów, a w pełnej aromatów i barw kuchni indyjskiej nie powinno zabraknąć śmiałych kolorystycznych akcentów w strojach obsługi. Dzięki tego typu zabiegom możemy ‘przenieść’ naszych klientów o tysiące kilometrów, zapewniając im nie tylko niepowtarzalne doznania smakowe ale i wizualne.

W eleganckich, lecz nowoczesnych restauracjach również można, a wręcz należy bawić się modą i kolorami. Bo moda to jednocześnie fascynująca gra, ale też coś, co nas w pewien sposób określa, przedstawia innym, definiuje. W stylowej nowoczesnej restauracji nie musimy sztywno trzymać się czarno – białych zasad dress code’u. Stonowana elegancja ma więcej niż dwa kolory. Zaufajcie nam i pobawcie się modą z nami, zachowując jednocześnie wizerunek kelnera jako osoby stylowej, eleganckiej, ale i podążającej z duchem czasu.

4. PORA DNIA

Tak jak w business dress code obowiązują zasady ubioru w odniesieniu do pory dnia, tak samo w lokalach gastronomicznych powinniśmy się kierować określonymi zasadami.
W porze rannej w renomowanej restauracji wystarczy, by strój kelnerski składał się z materiałowych spodni (spódnicy u Pań), koszuli z długim rękawem, kamizelki oraz muszki.
W porze wieczorowej natomiast kelner powinien być ubrany dodatkowo w marynarkę, (Panie w żakiet) a podczas uroczystych bankietów w smoking.

5. CHARAKTER PRZYJĘCIA
(impreza okolicznościowa/bankiet z protokołem dyplomatycznym itd.)

Bankiet z protokołem dyplomatycznym czy przyjęcie weselne wymaga eleganckiej i klasycznej oprawy. Obsługa cateringu na imprezie plenerowej czy konferencji powinna być ubrana mniej szykownie, a bardziej stosownie do okazji. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie odzieży podczas przyjęć typu ‘garden party’, gdy obsługiwany jest grill lub fontanna czekoladowa. W tego typu sytuacjach najlepiej sprawdzają się zapaski – o kroju uniwersalnym lub w wariantach damskim i męskim, jak również eleganckie fartuchy.

KELNER ZAWSZE POWINIEN SIĘ WYRÓŻNIAĆ.

Obsługa kelnerska dzięki swoim uniformom powinna być łatwa do zidentyfikowania pośród gości restauracji. Różnorodność w strojach obsługi razi klientów i wprowadza niepotrzebne nieporozumienia. Podczas większych uroczystości, by ułatwić gościom orientację wśród obsługi, kelnerzy powinni posiadać identyfikatory.

STRÓJ KELNERA

SPODNIE – materiałowe czarne zaprasowane w kant to klasyka. W bardziej nowoczesnych, lecz wciąż eleganckich lokalach dobrze prezentują się również spodnie w kolorze grafitowym, szarym czy granatowym. Długość nogawek jest niezmiernie istotna i obowiązują tu te same zasady co w business dress code
KOSZULA – biała z długim rękawem jest obowiązkowa w restauracjach wysokiej klasy. W lokalach o bardziej casualowym klimacie świetnie prezentują się koszule w stonowanych kolorach dopasowanych do wystroju wnętrza. Tak samo jak dbający o swój wizerunek businessman, tak i właściciel szanującej się restauracji nie ubierze swoich kelnerów w koszule z krótkim rękawem. W wyjątkowo gorące dni i gdy atmosfera miejsca na to pozwala, kelnerzy wywiną nonszalancko rękawy, jednak nigdy nie założą koszuli z krótkim rękawem.
MARYNARKA – obowiązuje na bardzo eleganckich przyjęciach, lub na co dzień w ekskluzywnych lokalach zobacz tutaj
MUCHA / KRAWAT – w bardzo ekskluzywnych lokalach obowiązkowa jest mucha. Krawat to dodatek mniej wymagający, choć wciąż elegancki.
BUTY – skarpety dopasowane odcieniem do koloru spodni oraz klasyczne półbuty to bardzo istotne dodatki, o których czystości i jakości nie należy zapominać. Buty powinny być zawsze starannie wypastowane.
ZAPASKA – to element stroju kelnera, który nie występuje w bardzo ekskluzywnych lokalach. Przy wyborze zapaski warto zwrócić uwagę na wysoką jakość tkaniny. Powinna ona być odporna na zagniecenia i odbarwienia, dzięki czemu zapewni długą żywotność odzieży. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by gramatura i skład zapewniły komfort noszenia. W tej kwestii również służymy fachową poradą ułatwiając Państwu podjęcie właściwego wyboru. Wiązanie powinno być mocne, gwarantujące trwałość odzieży. Standardowa zapaska wyposażona jest w funkcjonalną kieszeń, na której można umieścić logo restauracji. Długość zapaski powinna być dobrana do wzrostu pracownika, tak by wyglądał w niej elegancko i by odzież ochronna nie krępowała ruchów.

STRÓJ KELNERKI

SPÓDNICA – materiałowa w kolorze czarnym o klasycznym, zazwyczaj ołówkowym kroju, to reguła w przypadku Pań. W bardziej nowoczesnych, lecz wciąż eleganckich lokalach Panie noszą również spodnie, a kolorystyka jest rozszerzona o stonowane barwy typu grafit, szary czy granat. Długość spódnicy nie powinna być krótsza niż 6 cm powyżej środka kolana.
KOSZULA – tak jak w przypadku Panów biała z długim rękawem jest obowiązkowa w restauracjach wysokiej klasy. W lokalach bardziej casualowych świetnie zdają egzamin koszule w stonowanych kolorach dopasowanych do wystroju lokalu. W przypadku Pań w mniej ekskluzywnych restauracjach dopuszczalne są koszule z krótkimi rękawami.
ŻAKIET – obowiązuje na bardzo eleganckich przyjęciach, lub na co dzień w ekskluzywnych lokalach.
MUCHA / KRAWAT – w bardzo ekskluzywnych lokalach obowiązkowa jest mucha. Krawat jest dodatkiem, który bardzo dobrze prezentuje się również na płci pięknej.
BUTY – Obuwie dla kobiet winno mieć zakryte palce i pięty oraz powinno być starannie wypastowane. Najbardziej odpowiednim odcieniem rajstop będzie kolor cielisty.
DODATKI – delikatny makijaż, zadbane dłonie, paznokcie pomalowane na stonowany kolor w odpowiedniej do charakteru pracy długości, oraz subtelna biżuteria, podkreślą urodę w taki sposób, by nie odciągać uwagi od najważniejszego – czyli menu.

Konkludując, warto podkreślić, iż na stroju kelnera nie powinno się zbytnio oszczędzać, gdyż byle jak ubrany personel może stać się antyreklamą restauracji. I nie wystarczy tutaj pięknie odprasowany i dopasowany do sylwetki uniform wykonany z ‘plastikowej’ tkaniny, gdyż taki strój służbowy wpłynie na obniżenie jakości pracy Państwa pracowników. Każdy z nas wykonując swoje obowiązki, chciałby czuć się w miarę komfortowo. I o ile, tak jak to zazwyczaj w życiu bywa, również w tym przypadku trzeba iść na pewien kompromis, tak nie należy zapominać, że spocony i ledwo oddychający kelner również nie będzie prezentował się elegancko.