Prasowanie koszuli nie należy do zadań łatwych, ale też nie jest to czynność tylko dla osób wysoce zaawansowanych w obsłudze żelazka. Wystarczy parę podpowiedzi, żeby koszule były zadbane w dobrej kondycji. I zanim zabierzemy się za prasowanie, warto wiedzieć więcej o koszulach…

1. TKANINA

Na komfort prasowania wpływa oczywiście jakość tkaniny, z jakiej koszula została wykonana. Dobre tkaniny koszulowe cechuje sprężystość, co możemy sprawdzić sami: jeżeli po zgięciu tkaniny palcami nie pozostają trwałe zagniecenia, świadczy to o tym, że raczej nie powinniśmy mieć poważniejszych problemów z jej uprasowaniem.

GRAMATURA

Na sprężystość wpływa gramatura (waga materiału), czyli grubość i gęstość. Oznaczenie ‘100 g’ informuje, że tyle właśnie waży 1 metr bieżący danego materiału. Tkaniny o wyższej gramaturze zazwyczaj mniej się gniotą i uważane są za bardziej wytrzymałe. Jednak nie wszyscy są zwolennikami „pancernych” koszul.

SINGLE-PLY & TWO-PLY

Powyższe oznaczenia informuje o grubości włókien. Nić pojedyncza „SINGLE-PLY” wykonana jest z jednego włókna, nić „TWO-PLY” powstaje poprzez skręcenie ze sobą dwóch włókien, co podnosi jej jakość sprawiając, że tkanina jest bardziej wytrzymała, mniej się gniecie i łatwiej prasuje, oraz prezentuje bardziej elegancko.

EASY CARE

Warto również szukać koszul z oznaczeniem na metkach „EASY CARE”, które informuje o tym, że tkanina została poddana specjalnym zabiegom ułatwiającym prasowanie.

2. PRANIE

Środki zmiękczające ułatwiają prasowanie, natomiast niszczą tkaniny osłabiając włókna. Zalecamy zatem stosowanie dobrych proszków, przestrzegając jednocześnie informacji zamieszczonych na metce. Odwirowywanie o wysokich parametrach (powyżej 800 obr/min), również niszczy tkaninę sprawiając jednocześnie, że koszula po wyjęciu z pralki jest wyjątkowo pognieciona.

3. SUSZENIE

Suszarki bębnowe niszczą tkaninę, co potwierdzają producenci materiałów. Sugerujemy suszenie koszul wieszając je na plastikowych wieszakach, by unikać dodatkowych zagnieceń i odkształcania odzieży.

4. AKCESORIA

By zaoszczędzić swój czas, prąd, zdrowie i nerwy 😉 upewnij się, że blat deski do prasowania znajduje się na odpowiednim poziomie: tak by podczas prasowania zbytnio się do niego nie schylać – gdy jest zbyt nisko, lub zanadto nie zginać rąk – gdy blat znajduje się za wysoko. Pod ręką dobrze mieć akcesoria takie jak spryskiwacz, wodę do żelazka, ewentualne środki ułatwiające prasowanie, wieszaki, małą deskę do prasowania rękawów. Odzież do prasowania warto ułożyć tak, by na górze znajdowały się ubrania, które należy prasować najniższą temperaturą (np. wełna, jedwab, tkaniny sztuczne), a najniżej te, które wymagają najwyższej temperatury prasowania (np. len, jeans, bawełna).

5. PRASOWANIE

Dobrze zacząć prasowanie od elementów sztywnych, czyli: kołnierzyka, mankietów, listwy guzikowej. Są to elementy, które podczas dalszych czynności nie powinny się pognieść, ze względu na wspomnianą wcześniej sztywność. Gdybyśmy jednak zaczynali prasowanie od przodu czy pleców koszuli, a kończyli na elementach sztywnych, to najprawdopodobniej musielibyśmy poprawiać plecy i front. Rękawy koszuli powinny być uprasowane na okrągło, bez kantów. Przydatna jest mała deska do prasowania (tzw. rękawówka), lecz przy odrobinie wprawy można sobie poradzić również bez niej. Szwy boczne podczas prania wyjątkowo się gniotą i deformują, dlatego należy zwrócić na nie szczególną uwagę podczas prasowania. Jeśli nie zostaną dokładnie rozprasowane, to wzdłuż nich pojawią się marszczenia.

Znamy kogoś, kto do prasowania zawsze przygotowuje sobie drinka – tak bardzo tej czynności nie lubi 😉 Mamy nadzieję, że z powyższym poradnikiem stanie się ona znacznie łatwiejsza, a do uprzyjemnienia czasu wystarczy jedynie relaksująca muzyka w tle albo ciekawy film lub serial 🙂