W tym krótkim artykule odkryjemy dla panów kilka detali dotyczących spodni. Jest to element męskiej garderoby, nie mniej istotny niż marynarka – można by powiedzieć, że nawet ważniejszy, gdyż o ile z marynarki można czasem zrezygnować, o tyle ze spodni nie bardzo… 😉 Skupimy się głównie na spodniach garniturowych, jednak poszczególne elementy stylistyczne odnosić się będą w dużej mierze również do spodni typu CHINO – zbliżonych w fasonie do garniturowych, lecz wykonanych z innej tkaniny (zazwyczaj bawełny z domieszką elastanu).

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE czyli co wyróżnia spodnie garniturowe od innych spodni:

1. To co przede wszystkim wyróżnia spodnie garniturowe od innych modeli, to posiadanie marynarki do kompletu.
2. Drugą cechą charakterystyczną jest posiadanie skośnych lub pionowych kieszeni. Te drugie nie dochodzą do bocznego szwu nogawki.
3. Trzecią cechą jest zaprasowany kant, którego równe pionowe linie służą optycznemu wysmukleniu sylwetki.

ELEMENTY STYLISTYCZNE które warto znać:

1. STAN

Stan spodni oznacza, na jakiej wysokości nosimy spodnie – czyli jak wysoko znajduje się pas. Tradycyjnie spodnie garniturowe mają zazwyczaj wyższy stan, czyli sięgają powyżej bioder, utrzymując się w okolicy talii.

Spodnie z wyższym stanem odpowiednie są niemal dla każdej sylwetki i mają wielu zwolenników, również ze względu na swoją wygodę – podczas siadania koszula nie wysuwa się ze spodni i ogólnie charakteryzują się wygodą noszenia.

Spodnie z niskim stanem, czyli takie, które zatrzymują się na biodrach odsłaniając brzuch, stały się bardzo modne w ostatnich latach. Noszone są razem z mocno taliowanymi marynarkami. Niestety niski stan w spodniach wygląda dobrze głównie na sylwetkach szczupłych. Ich wadą jest to, że zazwyczaj podczas siadania koszula wysuwa się ze spodni. Są też zdecydowanie mniej wygodne w użytkowaniu.

2. ROZPOREK

Bardzo elegancki jest rozporek zapinany na guziki – rzadkość w dzisiejszych czasach, w których wszyscy stawiają na wygodę. 

W niektórych modelach spodni materiał pomiędzy dziurkami na guziki jest przyszywany, by nie odsłaniał guzików, gdy rozporek jest zapięty. 

Obecnie większość spodni zapinana jest na zamek błyskawiczny – rozwiązanie tańsze w wykonaniu.

3. ZAPIĘCIE

Spodnie garniturowe zapinane są w pasie na guzik lub haftkę. Zarówno w przypadku guzika jak i haftki, zapięcie nie znajduje się zwykle na środku, lecz nieco z boku. W przeciwieństwie do guzika, haftka ukryta jest pod materiałem, nie burząc gładkiej linii wokół pasa, przez co optycznie wyszczupla to miejsce.

4. SZLUFKI

Jeżeli spodnie wyposażone są w szlufki, noszenie do nich paska jest obowiązkowe. Zazwyczaj szlufki są standardowej szerokości, tak że klasyczne paski pasują do nich bez problemu. Dobrze jednak zwrócić uwagę na ten detal.

Alternatywą dla paska są szelki – wtedy spodnie nie posiadają szlufek, a guziki na szelki przeważnie wszywane są od wewnętrznej strony pasa. Spodnie bez szlufek zyskują gładszą, bardziej elegancką linię wokół pasa, a obwód zostaje w ten sposób optycznie minimalnie zmniejszony.
Paska i szelek nie nosi się razem.

5. BILONÓWKA

Bilonówka zwana również zegarówką, to mała kieszonka tuż pod pasem. Może być wyposażona w patkę zwykłą bądź zapinaną na guzik.

6. ZAKŁADKI

Zakładki materiału znajdujące się z przodu spodni mają na celu zwiększenie obwodu w biodrach, nie zmieniając jednocześnie obwodu pasa. Zdecydowanie poprawiają komfort noszenia, dając użytkownikowi więcej swobody ruchów (zwłaszcza podczas siadania) jednak odbywa się to kosztem delikatnego optycznego poszerzenia bioder. Proporcje sylwetki nie zostają jednak zaburzone, gdyż spodnie z zaszewkami mają zazwyczaj nieco wyższy stan, przez co optycznie wydłużają nogi. Jest to idealne rozwiązanie dla panów o większych udach.

7. SPRZĄCZKI DO REGULACJI

Do rzadko stosowanych detali zaliczają się sprzączki. Służą one do regulacji obwodu spodni w pasie (w niewielkim stopniu). Tego typu regulacja może występować również w postaci wypustek z guzikami, jednak są one znacznie mniej precyzyjne, niż metalowe sprzączki. Ten detal idealnie współgra ze spodniami bez szlufek, lub spodniami na szelki.

8. TYLNE KIESZENIE

Tylne kieszenie w spodniach garniturowych nie są obowiązkowe. Może występować pojedyncza kieszeń po jednej stronie, lub dwie symetryczne po obydwu stronach. Kieszenie występują w kilku wariantach: zapinane na guziki, mogą mieć patki gładkie lub patki zapinane na guzik. Wsadzanie czegokolwiek do tych kieszeni deformuje linię spodni.

9. MANKIET

Mankiet nie jest po prostu wywinięta nogawką, gdyż eksponuje ”prawą” stronę tkaniny. Klasycznie ma szerokość około 4-5 cm. Stosowany jest w spodniach wykonanych z mniej formalnych, sezonowych tkanin używanych do produkcji garniturów o sportowym charakterze. Jest to mniej formalny dodatek. Optycznie nieco skraca nogi, więc nie polecamy go panom o niskiej i tęgiej sylwetce.

Ponieważ spodnie są nieodłącznym elementem męskiej garderoby, warto czuć się w nich komfortowo, prezentując szykownie i z klasą. Stylistyka spodni i jej detale mogą wydawać się zawiłe, jednak kilka podstawowych elementów warto znać, chociażby po to, by wiedzieć, co nam się podoba i co pasuje do naszego stylu.