CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY ZAKUPIE ODZIEŻY SŁUŻBOWEJ?

Jeśli jesteś właścicielem firmy, w której spójny i charakterystyczny wizerunek każdego niemal pracownika jest wizytówką (np. restauracji, hotelu, baru itp.), to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że kluczem do dobrego wizerunku jest uniform służbowy. Znalezienie idealnej odzieży służbowej, czyli uniformu:

– w rozsądnej cenie,
– nienagannej jakości,
– modnym fasonie,
– komfortowego w użytkowaniu,
– nieskomplikowanego w czyszczeniu,
– łatwego w późniejszym domawianiu

nie jest zadaniem łatwym, ale jest na pewno zadaniem możliwym do wykonania. W tym artykule, jako doświadczony producent odzieży służbowej, podpowiadamy, co jest ważne na każdym etapie podejmowania decyzji o wyborze odzieży firmowej dla pracowników.

DLA KOGO UNIFORM SŁUŻBOWY?

Wszyscy wiemy, że kelner jest wizytówką restauracji. zobacz tutaj Jednak personel sprzątający również ma styczność z gośćmi hotelowymi, kucharz nierzadko przyrządza potrawy na oczach gości, a recepcjonistka jest pierwszą osobą, z którą wita się gość hotelowy. Przykłady można mnożyć.

Niezależnie od tego, jaką funkcję pełnią nasi pracownicy, ich odzież służbowa powinna być przede wszystkim schludna, dobrze skrojona, wygodna i niekrępująca ruchów. Pisaliśmy o tym, jak bardzo ważny, oprócz oczywiście estetyki, jest komfort pracowników. Lecz nawet mając go na względzie często musimy iść na kompromis, tak aby ‘budżet się zgadzał’. Jak to zrobić? Na czym możemy zaoszczędzić, a na co nie powinniśmy żałować funduszy? Jak rozwiązać równanie w którym mamy trzy niewiadome:

– budżet – właściciel restauracji chciałby otrzymać dobry produkt w przystępnej cenie, tak by wydatki nie przekroczyły zakładanego budżetu,
– komfort pracownika – każdy pracownik chciałby czuć się dobrze i prezentować elegancko w swoim uniformie służbowym,
– uczciwy biznes – producent chciałby usatysfakcjonować klienta, tak by ten wrócił do niego z nowymi zamówieniami.

Zacznijmy zatem po kolei…

WYBÓR TKANINY

Najistotniejszym punktem w wyborze stroju jest materiał. I o ile na swój prywatny garnitur czy koszulę wybierzemy zupełnie inną tkaninę, o tyle w przypadku uniformów musimy kierować się innymi czynnikami. Wyobraź sobie, że chodzisz do pracy 5 dni w tygodniu i na cały rok masz do dyspozycji 2 pary spodni, 2 kamizelki i 2 koszule… Działa na wyobraźnię?

A teraz wyobraź sobie, że spotkaliśmy się z sytuacjami, kiedy właściciel obiektu decydował się na minimum zamówienia, czyli: 1 para spodni, 1 kamizela, 2 koszule na osobę, a uniform miał być wymieniony dopiero po roku… Żadna szlachetna tkanina wełniana, czy nawet z dużą domieszką wełny nie wytrzyma takiego obciążenia i nie będzie prezentowała się dobrze przez rok intensywnej eksploatacji.

Biorąc pod uwagę również fakt, iż zazwyczaj uniformy nie są prane zgodnie z zaleceniami na metkach (zalecane pranie chemiczne/pranie ręczne/pranie w temp. 30ºC), to przy takim użytkowaniu i czyszczeniu z naszej wełny czy egipskiej bawełny niewiele pozostanie. Co zatem wybrać?

Staraj się decydować na tkaniny mieszane (półsyntetyczne).

TKANINA KOSZULOWA – My często rekomendujemy mieszankę 60% bawełna/40% włókna sztuczne. Jest to kompromis, którym zapewnisz trwałość tkaniny i kolorów, a kelnerom czy recepcjonistom względny komfort, nawet podczas bardzo intensywnego dnia. Co do gramatury, celuj powyżej średniej dostępnej na rynku dla danej tkaniny – wyższa gramatura to bardziej wytrzymała tkanina. Jednak z tym też trzeba być ostrożnym, gdyż zbyt duża grubość tkaniny (gramatura) da nam ‘efekt zbroi’, a tego chcemy uniknąć. Tkaniny z domieszką elastanu są bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku, gdy waga naszych pracowników potrafi delikatnie fluktuować 😉

TKANINA GARNITUROWA – Tak jak pisaliśmy powyżej, w przypadku uniformów służbowych wełna nie zdaje egzaminu. Po pierwsze, właścicieli restauracji na nią nie stać (kelnerzy musieliby mieć co najmniej po 3 zestawy odzieży na głowę, wykonane z kosztownej wełny wysokoskrętnej, a uniformy winny być prane jedynie chemicznie, co generowałoby dodatkowy koszt). Po drugi, przy tak ogromnej eksploatacji wełna szybko się zniszczy, nie wyglądając ekskluzywnie i adekwatnie do poniesionych kosztów zakupu uniformów. Polecamy zatem tkaniny syntetyczne w składzie poliester / wiskoza, dużo bardziej wytrzymałe. W przypadku dużej rotacji pracowników, gdy uniformy są ‘przechodnie’ domieszka elastanu może pomóc w rozwiązaniu tego problem – choć też nie zawsze, bo dodatek elastanu nie oznacza, że uniform jest z gumy 😉

TKANINA ROBOCZA – tu mamy do dyspozycji zarówno mieszanki, jak i tkaniny o składzie 100% bawełna. Mieszanki dostępne są w szerszej gamie kolorystycznej. Jednak tam, gdzie temperatury osiągają ekstremalnie wysoki poziom (kuchnia / pralnia) warto zadbać przede wszystkim o komfort użytkowania, czyli o przewiewność materiału. W tym przypadku stosujemy różnego rodzaju rozwiązania, jak np. siateczkowe wywietrzniki pod pachami, które dodatkowo zwiększą komfort noszenia.

PROJEKT

Decydując się na gotowy fason uniformu lub opracowując indywidualny projekt, należy uwzględnić funkcjonalność stroju. I tutaj odwołujemy się do Waszego zdrowego rozsądku – słuchajcie swoich pracowników.

‘Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się zawsze wszystkich zadowolić.’ Herbert Bayard Swope

Faktycznie zadowolić wszystkich się nie da, ale czasem podpowiedzi pracowników są bardzo pomocne. Miej zawsze na względzie fakt, że wygoda personelu przełoży się na efektywność ich pracy.

Pamiętaj również, że KLASYKA zawsze się wybroni. Jeżeli nie jesteś przekonany do modnej obecnie gamy barw, lub ktoś próbuje Cię nakłonić do bycia na siłę oryginalnym, to może nie tędy droga. Znalezienie indywidualnego stylu nie jest prostą sprawą i naszym zdaniem lepiej jest wyglądać klasycznie i stonowanie niż śmiesznie i tandetnie. Umieszczone logo na krawacie czy apaszce może wygląda dobrze w liniach lotniczych czy na stacji benzynowej, ale nie w szanującej się restauracji. Zawsze potrzebne jest wyczucie stylu. Jeżeli nie jesteś przekonany do danego rozwiązania, zdaj się na profesjonalistów.

Co do tworzenia indywidualnych projektów, często małe i średniej wielkości firmy wykazują się tutaj największą elastycznością i indywidualnym podejściem do klienta.

CIĄGŁOŚĆ DOSTAW

Po opracowaniu w najdrobniejszych detalach naszego idealnego projektu uniformu, będziemy chcieli mieć możliwość domawiania asortymentu w przyszłości. Najlepiej, jeżeli będzie to odzież wykonana z tej samej tkaniny w tym samym kolorze. Nie podlega zatem dyskusji, że poszukiwanym dostawcą będzie ten, który zapewni ciągłość realizacji kolejnych zamówień. W tej kwestii to właśnie średniej wielkości firmy zazwyczaj najlepiej spełniają pokładane w nich nadzieje. My oferujemy dodatkową usługę rezerwacji tkaniny pod przyszłe zamówienia. Innym rozwiązaniem jest zakupienie kilku dodatkowych kompletów uniformów w najpopularniejszych rozmiarach, na wypadek konieczności szybkiego wyposażenia w odzież świeżo zatrudnionego personelu, lub na duże imprezy okolicznościowe, gdy restauratorzy posiłkują się dodatkowo personelem najętym jedynie na te wydarzenia.

Pamiętajmy, że dobry dostawca zwykle ma sporo zleceń i mimo szczerych chęci nie zawsze będzie w stanie dostarczyć domówiony asortyment z dnia na dzień – zwłaszcza, gdy nie prowadzi sklepu i każdy model odzieży szyty jest na zamówienie. Dochodzi tutaj również kwestia tkaniny – jeżeli nie była ona wcześniej zarezerwowana, może się zdarzyć, że trzeba będzie ją sprowadzić z zagranicy, co dodatkowo wydłuży czas realizacji domówienia o minimum 7 dni.

POMOCNE ROZWIĄZANIA TYMCZASOWE

Nawet jeżeli dany obiekt (restauracja / hotel / spa / pralnia) działa od niedawna, a wzór uniformu jest cały czas w fazie projektu, niedopuszczalne jest, by obsługa ubrana była w odzież prywatną, przez co była niemożliwa do rozróżnienia wśród gości czy klientów. Często na początku działalności właściciele nie zamawiają odzieży dla personelu, obawiając się dużej rotacji pracowników i zwlekając do momentu, kiedy obsada będzie już stała. Jest to zrozumiałe, lecz w takiej sytuacji również należy pomyśleć o tym, by chociaż prowizorycznie i tymczasowo ujednolicić wizerunek pracowników.

W przypadku kelnerów, najtańszym i najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zapasek z firmowym logo, które ujednolicą wygląd obsługi. Zapaska to jeden z elementów uniformu, który posłuży również w przyszłości, kiedy pełne komplety strojów służbowych zostaną już uszyte i dostarczone.

W przypadku kucharzy takim rozwiązaniem będą firmowe fartuchy, zanim każdy z nich otrzyma identyczny nowy kitel.

Koszulki POLO z logotypem firmowym, wykonane koniecznie z bardzo dobrej jakości materiału, nie będą zbyt dużym wydatkiem, a ujednolicą wizerunek zarówno kelnera, jak i personelu sprzątającego, konserwatorów czy ogrodników, zanim odbiorą oni od pracodawcy swoją profesjonalną odzież zawodową.

W przypadku personelu sprzątającego nowo otwartego obiektu dobrze sprawdzają się fartuszki wiązane po bokach, gdyż ich uniwersalny rozmiar będzie pasował na pracownice o różnej figurze. Kiedy obsada personelu będzie już stała, można pomyśleć o pełnym stroju służbowym, lub pozostać przy pierwszym rozwiązaniu – w zależności od zasobności portfela.

KIEDY ZAMAWIAĆ UNIFORMY?

W teorii pracownicy lokalu gastronomicznego powinni być zaopatrzeni w uniformy służbowe już od pierwszego dnia działalności restauracji. Teoria teorią, życie życiem. Aby spełnić ten warunek, odzież służbowa powinna być projektowana / zamawiana już w momencie projektowania wystroju wnętrza, tak aby stroje były gotowe na otwarcie. Należy pamiętać, że od momentu złożenia zamówienia do jego realizacji upłynie trochę czasu.

W przypadku naszych wzorów dostępnych na stronie internetowej czas realizacji to minimum 5 dni roboczych (co oczywiście zależy również od ilości zamawianego asortymentu), ponieważ nasze uniformy szyte są po złożeniu zamówienia przez klienta, a każdy z nich indywidualnie dobiera tkaninę i dodatki.

W przypadku szycia odzieży według opracowanego od podstaw indywidualnego projektu dla klienta, realizacja może trwać od 15 do 30 dni roboczych.

Jeśli na uniformach ma zostać umieszczone logo, oznacza to dodatkowy czas potrzebny na opracowanie programu do haftu komputerowego, zatwierdzenie przez Państwa próby wykonanego haftu, następnie wykonanie zlecenia haftu na całości zamawianego asortymentu.

Na początku cały proces uposażenia pracowników w ubiór firmowy wydaje się skomplikowany. Proszę pamiętać, że nam również zależy na Twojej i Twojego personelu satysfakcji, więc jesteśmy w tym razem. Mamy potrzebną wiedzę i doświadczenie, potrafimy podpowiedzieć i rozwiać wątpliwości na poszczególnych etapach realizacji zamówienia. Wizja profesjonalnego wizerunku Twojej firmy to dla nas priorytet, więc wspólnie poradzimy sobie doskonale. Co dwie głowy to nie jedna 😉